Vas muči suha in razpokana koža rok? Suhe roke so pogosto običajen del življenja. Seveda ni prijetno, če ta težava pesti prav vas, še posebej, če otežuje vaša vsakodnevna opravila …
Ne potrebujete gospodinjske pomočnice, ki bi namesto vas opravljala neizogibna gospodinjska opravila, kot so (mokro) čiščenje doma, brisanje prahu ali sprotno pomivanje posode na roke. Znano je namreč, da vse našteto vaši koži ne dela nikakršne usluge. Prav tako se vam ni treba odpovedati ljubemu opravilu urejanja okolice vašega doma – naj bo to obrezovanje grmovja in dreves, grabljenje odpadlega listja, urejanje vrtnih gredic ali zgolj pometanje domačega dvorišča – zgolj zaradi neprijetnosti, ki jih prinaša razpokana koža.
Pametneje se je poučiti, kako pravilno poskrbeti za roke in za vselej opraviti s suho in razpokano kožo rok.
Vse se začne z najbolj osnovnim vprašanjem: ZAKAJ?
Zakaj vaša koža napoka in zakrvavi?
Če vaša koža poka samo na rokah in sklepih prstov, je to najverjetneje posledica pogostega stika z vodo.
Podrobnejši pogled pod mikroskopom bi vam pokazal, da imajo celice povrhnjice kože (keratinociti) z naravnimi vlažilnimi faktorji kože (natural moisturizing factor – NMF) sposobnost vezanja velikih količin vode. Dolgotrajen oz. pogost stik z vodo pa lahko povzroči, da celo otečejo. Ko vezana voda začne izhlapevati, se celice pričnejo krčiti, zaradi česar se povečajo medcelični prostori. Končni rezultat tega procesa je dehidrirana oz. suha koža rok. Na otip jo je zelo lahko prepoznati: je občutljiva, hrapava ali razpokana. Ob neustrezni negi lahko razpoke celo zakrvavijo.
Poiščite vzrok
Zelo pogost vzrok za nastanek suhe in razpokane kože je pomanjkanje vitaminov.
Če je naša prehrana uravnotežena, bogata z vitamini in minerali, v organizem dobimo vsa potrebna mikrohranila. Ob stanjih s povečano potrebo pa je določena mikrohranila treba tudi dodajati. Na suhost in stanje kože najbolj vpliva pomanjkanje vitaminov A, C, D in E:
– vitamin A je pomemben pri obnavljanju kože,
– vitamin C je pomemben pri tvorbi kolagena
– vitamin D je pomemben pri uravnavanju rasti celic in
– vitamin E, ki je pomemben za zaščito celic pred prostimi radikali.
Zanimivo je dejstvo, da je poleg pomanjkanja vitaminov eden izmed ključnih vzrokov za nastanek suhe kože rok prepogosto umivanje rok – torej voda! Kaj storiti, ko pa je umivanje rok osnovni vsakodnevni higienski ukrep, ki ima ključno vlogo pri preprečevanju prenosa okužb?
Po smernicah NIJZ-ja mora pravilno umivanje rok z milom trajati vsaj 20 sekund. Šele v tem času lahko z milnico s kože učinkovito odstranite vso umazanijo in mikrobe. Žal pa poleg njih s kože odstranite tudi njene naravne maščobe, ključne za zdravo kožno bariero. Poškodovana kožna bariera ne opravlja več dobro svoje naloge, zato dražeče snovi in alergeni lažje prodrejo skozi njo. Prvi znak zmanjšane obrambe je suha in pordela koža.
Ko ste na poti in pri roki nimate tekoče vode in mila, si roke na hitro razkužite. V zares učinkovitemu razkužilu pa mora biti vsebnost alkohola vsaj 60-%, tako da tudi pogosta uporaba razkužil povzroča suhost in draženje kože rok.
Podobno je dolgotrajno namakanje rok v vodi. Še posebej pri gospodinjskih opravilih, kjer imate veliko opravka z vodo. V izogib temu lahko posežete po zaščitnih rokavicah. Na ta način se neposrednemu stiku z vodo sicer res izognete, vendar se lahko zgodi druga neprijetnost: če se vam v rokavicah roke prepotijo – najpogosteje se to zgodi pri uporabi rokavic za enkratno uporabo iz lateksa – je koža rok v trenutku, ko jih snamete, enako prepustna in občutljiva, kot če bi roke dalj časa namakali v vodi!
Pozor, suha koža!
Umita (ali razkužena) koža rok je zaradi odvzete maščobe in razširjenih medceličnih prostorov še posebej prepustna in občutljiva za potencialne dražilce. Enako velja za prepoteno kožo rok, s katerih ste pravkar sneli rokavice.
V vseh treh primerih v strukturi kože nastanejo različne spremembe.
Lahko pride do:
- kožne kseroze (suhost kože);
- dražilnega kontaktnega dermatitisa (ICD);
- redkeje celo do alergičnega kontaktnega dermatitisa (ACD).
Če vse skupaj strnemo: koža se izsuši, postane hrapava in razpokana.
Čigava koža je najbolj izpostavljena?
Suha in razpokana koža rok je pogosta predvsem pri poklicih, kjer so roke pogosto v vodi. S tem se srečujejo čistilci, frizerji, kuharji, zdravstveni delavci, cvetličarji … Prav tako je značilna za poklice, za katere so značilna fizična dela – kmetje, polagalci tlakov, keramičarji, monterji suhomontažnih sten, zidarji, avtomehaniki … Grobi materiali, prah, umazanija in občasno močenje rok terjajo svoj davek v razpokani koži. Že tako suha in občutljiva koža še dodatno napoka, lahko celo zakrvavi.
Tu pa so še mamice z dojenčki! Razkuževanje stekleničk, pranje, umivanje rok … Hkrati pa želja, da bi za najnežnejšo kožo svojih malčkov skrbele z rokami, ki so mehke in negovane.
Športniki, ki veliko uporabljajo gole roke – na primer plezalci – imajo prste rok in konice prstov poškodovane in napokane. Pri njih v hujših primerih pride celo do razpok (pulpitis sicca), ki se lahko tudi inficirajo.
Suha koža na rokah pri otroku
Suha koža na rokah pa se ne pojavlja le pri odraslih, ampak lahko tudi pri otrocih. Še posebej je opazna na njihovih prstnih blazinicah, na katerih se začne koža dobesedno lupiti po plasteh. Lahko nastane kot posledica pomanjkanja vitaminov C in A ter železa, stanje pa se še posebej poslabša v zimskih mesecih.
Ne pozabite, da lahko zaradi temperaturnih šokov, ki jih nezaščitena koža rok doživlja ob prehajanju iz ogrevanih prostorov na hladen zunanji zrak, koža v zimskih mesecih napoka vsakemu izmed nas.
Ukrepajte pravočasno
Nastanek suhe kože prepreči primerna vlažilna krema
K sreči se vsemu naštetemu lahko pravočasno izognete. Za zdravje kožne bariere, ki je pogoj za zdravo kožo, je nadvse pomembno, da izgubljene naravne maščobe kože po vsakem umivanju (oziroma čim bolj redno) nadomestite s primernimi negovalnimi kremami, ki obnavljajo tudi kožno bariero. V pomoč vam je lahko zapis o suhi koži rok in vodič, kako izbrati pravo kremo za vaše roke.
Kaj pa, če so vaše roke že razpokane?
Brez skrbi. Za vas imamo popolno rešitev:
Balzam Cicaleine® za razpokano kožo
Balzam Cicaleine® pomaga pri že nastalih razpokah, ragadah, urezninah ter počeni koži na rokah in nogah. Kožo obnovi, ščiti in vlaži, obenem pa vzdržuje njeno naravno ravnovesje.
Njegova učinkovitost se skriva v bogatih aktivnih sestavinah, ki poskrbijo za celostno nego razpokane kože:
- lipestri® svile preprečujejo poroženevanje kože;
- Centella asiatica spodbuja odpravljanje razpok;
- sladki koren pomirja pordelost in z njo povezane spremljevalne pojave;
- čebelji vosek koži stopal zagotavlja vlago.
Vlažilni učinek balzama je takojšen in dolgotrajen, stanje kože pa se vidno izboljša (postane elastična in zaščitena) že po prvem tednu uporabe. Njegova učinkovitost je dokazana s tremi kliničnimi študijami.
Balzam Cicaleine® je vsestransko uporaben tudi pri odpravljanju kakršnihkoli ureznin, zato bi moral biti nujna oprema vsake domače lekarne.
Že poznate Centello asiatica?
Prava zvezda med naštetimi aktivnimi sestavinami je dobro poznana v kitajski medicini in tudi sicer v kozmetiki. Mnogi jo poznajo tudi pod drugimi imeni – tigrova trava ali gotu kola. Bogata je z bioaktvnimi spojinami, ki dokazano odpravlja razpokano kožo na dlaneh in stopalih. Pripisujejo ji sicer še mnogo drugih dobrodejnih učinkov, vendar je prav ta, s katerim med drugim deluje v balzamu Cicaleine, najbolj raziskan. Potrjujejo ga namreč številne znanstvene in vitro ter in vivo študije. Več informacij o njih si lahko preberete tu.
Naj suhe in razpokane roke postanejo preteklost
Z redno in dosledno uporabo negovalnih krem za roke lahko uspešno poskrbite za nadomeščanje izgubljene vlage in maščob z zgornjih plasti kože in s tem preprečite nastanek suhe kože. Če kljub vsemu pride do razpok ali ureznin, jih lahko v kratkem času uspešno odpravite s pomočjo balzama Cicaleine, ki je namenjen prav razpokani koži.
Ni razloga, da bi se morali zaradi kože svojih rok odpovedati prostočasnim dejavnostim na vrtu. Tudi narava vašega poklica, športna dejavnost ali celo materinstvo ni več izgovor za poškodovane, suhe in razpokane roke.
Pravijo, da so roke podaljšek srca – zato primerno poskrbite zanje.
Katero kremo priporočate za preventivo?
Če pri svojem delu veliko uporabljate roke ali so te kako drugače izpostavljene ekstremnim razmeram, je za vas najbolj primerna hranilno-zaščitna krema Vita citral TR+.
Ima obliko gela in se hitro vpije, koža pa ostane nahranjena brez občutka mastnosti, zato jo obožujejo tudi tisti, ki delajo z računalnikom, saj na gladkih površinah ne pušča mastnih madežev. Na površini kože ustvari edinstven film, ki prepreči, da bi se koža izsušila.
Če potrebujete dolgotrajno navlaženost in zaščito zaradi prepogostega umivanja rok, je za vas najbolj primerna vlažilno-zaščitna krema Vita Citral hydra-Defense.
Ima bogato teksturo in na koži pusti masten občutek. Zato jo v izogib puščanju mastnih madežev čez dan, priporočamo v uporabo zvečer, tik pred spanjem. Sicer pa po potrebi, odvisno od izpostavljenosti vaših rok zunanjim dejavnikom in vodi.
Katero kremo priporočate za suho kožo pri otrocih?
Za otroke je od 3. leta naprej priemrna vlažilno-zaščitna krema Vita Citral Hydra-defense.
Že po prvem nanosu ustvarja močan vlažilni učinek, pomirja srbenje in zmajšuje hrapavost.
Če se otroku koža na prstih oz. dlaneh že lupi, na poškodovana mesta – dokler se ne sanirajo – nanašajte Balzam Cicaleine®. Ta kožo zaceli, jo obnavlja, ščiti in vlaži, obenem pa vzdržuje njeno naravno ravnovesje.
Suha koža pri otrocih ponavadi sovpada tudi s pomanjkanjem vitaminov, zato je pomembno da otrok uživa tudi čimbolj pestro in z vitamini in minerali bogato hrano.
Kako vem, katera krema je prava za mojo kožo rok?
Ker težko svetujemo napamet, brez poznavanja vašega življenjskega sloga, smo za vas pripravili enostaven vodnik Krema za roke – kako izbrati pravo.