Brezplačna poštnina pri nakupih nad 50€.

Brezplačna poštnina pri nakupih nad 50€.

Search
Close this search box.

Izpadanje las pri ženskah, kako ukrepati

Na sliki sta ženski roki, ki držita večji pramen svetlih las. izpadanje la pri ženskah je zelo pogosta težava.

Lasje so pravi kulturološki fenomen: so simbol lepote, čutnosti in celo družbenega statusa. Poleg rok so prvi del telesa, ki ga opazimo pri drugi osebi. Na podlagi njihove urejenosti lahko sklepamo o osebnosti, slogu življenja in celo zdravju človeka.

Lasje – kapital, ki ga moramo ohraniti

Kdor se s povečanim izpadanjem las še ni srečal, težko razume, kako močno lahko to vpliva na posameznikovo samopodobo in samozavest.

“Lepi lasje so glasnejši od besed.”
“Vlagaj v svoje lase. So krona, ki je nikoli ne snameš.”

Vsak dan ob česanju in umivanju izgubimo nekje med 50 in 100 las, kar je popolnoma normalen biološki pojav. Vse, kar je več, razumemo kot čezmerno izpadanje. Naši lasje so živi in ​​nanje vplivajo cikli rasti in izpadanja. Za boljše razumevanje si oglejmo naravni cikel življenja lasu.

Življenjski cikel las v povprečju traja od 2 do 7 let in gre skozi 3 faze.

  1. ANAGENA FAZA oz. faza aktivne delitve celic in opazne rasti las

V celotnem ciklu je približno 90 % vseh lasnih mešičkov v anageni fazi in v njej lahko ostanejo od 2 do 8 let.

  1. KATAGENA FAZA oz. kratka prehodna rast las

V 2 do 3 tednih se proizvodnja celic ustavi in lasni mešiček se skrči. Lasno steblo se začne ločevati od dna mešička in krvnega obtoka. V tej fazi lasje mirujejo; ne rastejo, vseeno pa ostanejo na glavi.

  1. TELOGENA FAZA oz. faza mirovanja in izpadanja

Predstavlja konec proizvodnje las, ko lasni mešiček miruje. V povprečju traja 3 mesece, nato las izpade. Medtem v mešičku prične rasti nov las in rastni cikel se začne znova.

cikel rasti las
Življenjski cikel las oz. cikel rasti las

V normalnih pogojih se lasje nenehno obnavljajo. V človekovem življenju naj bi se cikel ponovil okoli 25-krat. Čim pride do motenj, nastanejo spremembe v ciklu.

Kaj vpliva na cikel rasti las pri ženskah?

Pri ženskah lahko na rast las vpliva več dejavnikov:

Starost: s staranjem se rast las upočasni, predvsem zaradi padca ravni estrogena.

Hormonske spremembe: v obdobju pubertete, nosečnosti in menopavze.

Genetika: vzorci rasti in debelina las so pogosto družinsko pogojeni.

Prehranske pomanjkljivosti: lase lahko oslabi pomanjkanje biotina (vitamin B7) in cinka.

Stres: dolgotrajen, kronični stres lahko povzroči hormonsko neravnovesje in s tem izpadanje las.

Različna zdravstvena stanja: cikel rasti las lahko motijo predvsem motnje ščitnice in avtoimunske bolezni.

Neprimerna neg las: lase lahko poškodujejo čezmerna vročina (likanje, prevroč sušilec za lase …), tesno speti lasje in močne kemikalije v izdelkih za lase.

Oblike izpadanja las pri ženskah

O čezmernem izpadanju las lahko govorimo, ko se zmanjša število las v anageni fazi (rast) in poveča število las v telogeni fazi (mirovanje). Lahko gre za začasno ali trajno stanje.

Najpogostejša oblika trajnega izpadanja las pri ženskah je androgena alopecija.

ANDROGENA ALOPECIJA

Gre za deden pojav in ne bolezen – hormon testosteron se pod vplivom 5α-reduktaze pretvori v dihidrotestosteron (DHT). Pod vplivom DHT se lasje tanjšajo ali izpadejo. Za ta pojav je značilno, da ga je težko diagnosticirati.

Pri ženskah se najpogosteje pojavi v obdobju menopavze v obliki razpršenega redčenja las po celotnem lasišču. Prizadene vsako tretjo žensko, 15 % pred menopavzo in 75 % po dopolnjenem 65. letu.

Ali se jo lahko odpravi?

Če se jo prepozna v zgodnji fazi, lahko njeno napredovanje upočasnimo. Prej ko začnemo, večje so naše možnosti za uspeh. Pri tem sta izjemno pomembni vzpostavitev zdrave prehrane, bogate z vitamini, ki so ključni za zdravo rast las, ter dodatna nega z izdelki za spodbujanje rasti las in njihovo krepitev.

Ko pa je lasni mešiček že poškodovan, androgena alopecija velja za naprednejšo stopnjo, ki zahteva tudi naprednejše oblike zdravljenja. V temu primeru pride v poštev uporaba zdravil ali celo kirurška presaditev las.

Ključni orodji pri prepoznavanju napredovanja androgene alopecije pri ženskah sta Ludwigova in novejša ter nekoliko izpopolnjena Savinova lestvica. S slednjo lahko poleg osnovnih faz izgube las merimo tudi splošno redčenje las. Razdeljena je na stopnje, od katerih vsaka predstavlja višjo stopnjo izgube las kot prejšnja. Z izbiro slike, ki je najbolj podobna vašemu vzorcu izpadanja las, specialist lažje določi vašo stopnjo izgube las in svetuje primerno zdravljenje.

Savinova lestvica
Savinova lestvica izpadanja las meri tudi splošno redčenje las pri ženskah.

Omenjeni lestvici sta natančni pri opredeljevanju stopenj trajne vrste izpadanja las, nista pa uporabni za merjenje stopenj pri začasnem izpadanju las.

Vrste začasnega izpadanja las pri ženskah:

TRAKCIJSKA ALOPECIJA

Nastane zaradi močnega in dolgotrajnega zategovanja las v čop. Najpogosteje sta prizadeta sprednji del lasišča in sprednja linija las.

Po kratkotrajnem zategovanju las se ti lahko opomorejo, pri dolgotrajnem pa je izguba lahko trajna.

IZPADANJE LAS ZARADI HORMONSKIH SPREMEMB

Lasje lahko pričnejo izpadati tri mesece po začetku hormonskih sprememb. Takšno izpadanje se lahko začne zaradi jemanja kontracepcijskih tablet, po porodu ali obdobju perimenopavze in menopavze.

  • SINDROM POLICISTIČNIH JAJČNIKOV (PCOS)

S PCOS se lahko spopada skoraj vsaka peta ženska. Zanj so značilne povečane vrednosti androgenih hormonov v telesu (testosteron in DHT), ki povzročajo izgubo las.

  • IZGUBA LAS PO PORODU

Med nosečnostjo raven estrogena v telesu nosečnice naraste, kar povzroči, da lasje ostanejo v anageni fazi. Takrat so bujnejši, saj ne izpadajo. Po porodu se estrogen vrne nazaj na predhodno raven, polovica las pa preide v telogeno fazo. Običajno proces izgubljanja las po porodu traja od 6 do 12 mesecev.

  • MENOPAVZA

Estrogen ima poleg tega, da je ženski spolni hormon, tudi varovalno funkcijo. Lase ohranja v anageni fazi. V obdobju prehoda v menopavzo se raven estrogena zmanjša, lasje postanejo tanjši, njihova rast pa se upočasni. Cikel rasti las se skrajša, lasje pa izpadejo, še preden dosežejo običajno dolžino. Nekatere ženske opazijo več izpadanja kot druge.

IZPADANJE LAS ZARADI ANEMIJE

Anemija oz. slabokrvnost je stanje, ki nastane kot posledica pomanjkanja železa v krvi. Zaradi mesečnih krvavitev je pri ženskah še posebej pogosta v rodni dobi in v obdobju po porodu, saj telo železo nameni za zdrav razvoj zarodka.

Železo vsebuje feritin, ki sodeluje pri nastajanju beljakovin v celicah las. Podaljšuje anageno fazo in hkrati pomaga pri rasti las.

TELOGENI EFLUVIJ

Zanj je značilna nenadna ali znatna izguba las zaradi prezgodnjega vstopa las v telogeno fazo. Pojavi se približno 3 mesece po telesnem ali čustvenem stresu.

Najpogostejši vzroki: bolezni ščitnice, anemija, uživanje visokih odmerkov vitamina A, zdravila za zniževanje krvnega tlaka, zdravila proti protinu, hormonsko neravnovesje v nosečnosti, neprimerne diete, pomanjkanje mikrohranil, nagla izguba teže, menjava letnih časov in stres.

Kako ustaviti čezmerno izpadanje las?

Ključnega pomena pri omejitvi čezmernega izpadanja las je poznavanje in razumevanje vzrokov, ki so izpadanje povzročili. Samo tako ob ustrezni negi težave lahko učinkovito zaustavite oziroma zmanjšate. Pri tem si lahko pomagate kar sami.

Kaj morate storiti?

OMEJITE VZROKE ZA IZPADANJE

  • URAVNOTEŽITE SVOJO PREHRANO

Le z uravnoteženo in raznovrstno prehrano, ki vsebuje zadostno količino aminokislin (še posebej cisteina), lahko v telo vnesete vse hranilne snovi, ki so nujne za rast in obnavljanje las. Če ste pri tem omejeni, jih lahko dodajate tudi v obliki prehranskih dopolnil. Pred tem morate v laboratoriju preveriti stanje svoje krvne slike in ukrepati šele na podlagi ugotovljenih znižanih vrednosti. Če ste vajeni, da začnejo zdravila učinkovati v nekaj dneh, je pri vidnih učinkih uravnotežene prehrane oz. dodajanja mikrohranil treba vztrajati vsaj nekaj mesecev.

Vitamini: niacin oz. vitamin B3, biotin oz. vitamin B7, vitamin D in vitamin A.

Minerali: cink, železo in omega-3 maščobne kisline.

  • OMEJITE STRES

Glede na to, da pogosto nimate vpliva na svet okoli sebe, stres težko preprečite. Lahko pa poskrbite za načrtno umirjanje. Ne pozabite, tudi skrb zaradi čezmernega izpadanja las je stres.

  • OPUSTITE IZDELKE ZA LASE, KI VAM ŠKODIJO

Številni geli in voski za lase vsebujejo kemikalije, ki lahko vaše lase in lasišče poškodujejo.

  • Z LASMI ROKUJTE NEŽNO

Izogibajte se tesnemu spenjanju las. Najboljše, da jih pustite spuščene ali rahlo spete. Izogibajte se grobemu razčesavanju in uporabi kodralnikov in likalnikov za glajenje las.

UPORABITE IZDELKE ZA KREPITEV IN SPODBUJANJE RASTI LAS

Priporočena je tudi uporaba izdelkov, ki pomagajo pri preprečevanju izpadanja las in spodbujajo rast novih. Ti izdelki vsebujejo hranilne snovi, ki krepijo lasne korenine, pogosto pa tudi posebej razvite učinkovine in komplekse, ki ugodno vplivajo na rast las in na lasišče.

Če v fazi rasti (anagena faza) zrastejo šibkejši in tanjši lasje kot sicer, bodo tudi hitreje izpadli. Zato je nadvse pomembno, da jih pričnete z izdelki za krepitev negovati že v njihovi zgodnji anageni fazi, saj s tem podaljšate njihovo življenjsko dobo.

Na sliki je teme glave, lasje so temni. Desna roka preko kapalke na prečko nanaša izdelek v obliki olja.
Uporabite izdelke za krepitev in spodbujanje rasti las.

Kako izbrati pravi izdelek?

NE VERJEMITE OBLJUBAM O (PRE)HITRIH REZULTATIH

Lasje za rast potrebujejo čas. Zametek v lasnem mešičku potrebuje 3 mesece, da v obliki novega laska pokuka iz lasišča. Zato ni verjetno, da bodo vaši lasje okrepljeni že po enem mesecu ali celo nekaj dneh uporabe izdelka.

PREVERITE VARNOST SESTAVIN, KI JIH VSEBUJE

Ker se vsi izdelki za lase “uporabljajo na lastno odgovornost”, skrbno preverite aktivne sestavine in se pozanimajte o njihovih stranskih učinkih. Ne dovolite, da bi vam lasje začeli še bolj izpadati ali da bi prišlo celo do poškodb na lasišču. Posezite po sestavinah, ki spodbujajo zdravo okolje lasišča, podaljšujejo fazo rasti las, izboljšajo prekrvitev lasnih mešičkov in so prepoznane kot varne za vsakodnevno in po potrebi dolgotrajno uporabo.

Pri izrazitejšem izpadanju las je ključnega pomena uporaba različnih izdelkov, ki vsebujejo enake aktivne sestavine. Najbolje, da so iz iste linije, saj z večkratnimi nanosi okrepimo učinek njihovega delovanja.

ANP® 2+

Znanstveniki v Laboratories Asepta iz Monaka so kar 5 let načrtovali ANP® 2+, patentiran tiolipidni kompleks, namenjen spodbujanju rasti in obnove las, trepalnic in nohtov.

Deluje kar z dvojno učinkovitostjo:

  1. pospešuje rast las (stimulira celice v lasnem mešičku),
  2. upočasnjuje izpadanje las.

Predstavlja novo generacijo peptidov ANP®, ki učinkovito zaustavlja izpadanje las in odpravlja težave z njimi.

Odlikuje jih kombinacija treh izključno rastlinskih olj:

  • olje makadamije (Macadamia integrifolia),
  • olje navadnega rička (Camelina sativa) in
  • olje grozdnih pešk (Vitis vinifera).

Ta so bogata z esencialnimi maščobnimi kislinami, tokoferoli, tokotrienoli in fitosteroli. Pomagajo pri pospeševanju regeneracije celic in mikrocirkulacije ter uravnavajo obrambne mehanizme in vnetja.

Kompleksu so dodani tudi Lipestri® svile, prav tako patentirana učinkovina družbe Laboratoires Asepta, ki pomagajo pri pospeševanju regeneracije celic in mikrocirkulacije ter uravnavajo obrambne mehanizme. Pripomorejo k optimalni rasti las, trepalnic in nohtov.

Kako ANP® 2+ deluje?

shema anp2
Zgradba lasu in delovanje ANP® 2+

V lasni korenini poteka rast las oz. t. i. keratinizacija. Tu se vsrkajo aminokisline, ki so glavne sestavine keratinskih vlaken (iz njih je sestavljeno lasno steblo). V njih so najpogostejše aminokisline, ki vsebujejo žveplo, na primer cistin in metionin.

Lasno korenino sestavljajo lasna čebulica, lasni matriks in lasna papila. Slednja sta ključna za rast las. Keratinociti so celice v lasnem matriksu, ki se lahko delijo. V njih se iz aminokislin tvori protein. V papili je splet kapilar, iz katerih prihaja limfna tekočina, ki obliva keratinocite in jih oskrbuje s hranilnimi snovmi.

Keratin je eden glavnih strukturnih proteinov, ki sestavljajo lase. Njegova struktura določa njegovo trdnost in elastičnost, zaradi česar je nepogrešljiv za zaščito in podporo krepkih las.

Pri sintezi keratina je ključnega pomena prisotnost Lipestrov® svile, ki so tudi v kompleksu ANP® 2+, saj pospešujejo rast las in krepijo tiste, ki šele nastajajo.

Na podlagi in vivo ter in vitro študije doseže kar 82-% stimulacijo rasti celic rasne papile.

Linija Ecrinal proti izpadanju in za krepitev las

Lasna linija ECRINAL® z dodanim ANP® 2+ predstavlja intenzivno nego proti izpadanju las in odpravljanju težav z njimi. Namenjena je vsem, ki se spopadajo s katerokoli obliko začasnega izpadanja las. Izdelki so namenjeni specifičnim težavam in se med seboj lahko dopolnjujejo. Priporočena je uporaba več izdelkov, saj tako povečamo učinek krepitve in stimulacije rasti novih las.

Vse sestavine so varne, primerne za dolgoročno uporabo in klinično preverjeno učinkujejo. Več o njih si podrobneje lahko preberete v naši spletni trgovini ali na spodnjih povezavah.

Na sliki so večja bela škatlica z belo plastenko z modro in zlato pasico – napis Ecrinal šampon za krepitev in proti izpadanju las – za ženske. Desno poleg nje je velika bela tuba z modro in zlato pasico - napis Ecrinal hranilna maska za globinsko obnovo las. na skrajni desni pa še manjša bela škatlica z modro in zlato pasico ter mala steklenička iz mlečnega stekla in prislonjena bela kapalka - Ecrinal serum proti izpadanju las
Celovit paket proti izpadanju las

Lasna linija ECRINAL® z dodanim ANP® 2+ obsega:

Ecrinal losjon za krepitev in proti izpadanju las

Ecrinal šampon za krepitev in proti izpadanju las – za ženske

Ecrinal serum proti izpadanju las

Ecrinal hranilna maska za globinsko obnovo las

Ecrinal balzam za lase

Ecrinal pomirjujoči serum za srbeče in občutljivo lasišče

Celovit paket proti izpadanju las

Zaključek

Večina žensk se vsaj enkrat v življenje sreča z eno izmed oblik izpadanja las. Dobro je, da izpadanje pravočasno opazite, prepoznate morebitne vzroke in jih, če se le da, tudi odpravite. Z uravnoteženo prehrano, bogato z mikrohranili, ter uporabo primernih izdelkov za nego las lahko začasne oblike izpadanja zaustavite kar same. Trajne oblike izpadanja las sicer ne morete popolnoma preprečiti, ga pa lahko z enakimi ukrepi in pravočasnim ukrepanjem zelo upočasnite.

Oboje zahteva vztrajnost in čas, zato naj vas ne premamijo izdelki, ki obljubljajo hitre rezultate, saj morda lasem z njimi celo škodujete. Posezite po tistih, ki vsebujejo sestavine, varne za dolgoročno uporabo, saj je krepitev las tek na dolge proge.

Predvsem naj izbrani izdelki spodbujajo rast las in jih hkrati krepijo. Okrepljeni lasje dlje časa ostajajo v fazi rasti, torej tudi dlje časa na lasišču, zato so tudi na pogled bolj gosti.

Če lasem morda pred izpadanjem niste namenjali veliko časa, je zdaj primeren trenutek, da to spremenite. Ob nanašanju izdelkov za nego si vzemite čas in lasišče vsakokrat dobro zmasirajte. Tako se izdelki bolje vpijejo v lasne korenine. Tudi sicer si čez dan privoščite nekajminutno hitro masažo lasišča. Z njo ne boste zgolj spodbudili prekrvavitve, ki ugodno vpliva na delovanje lasnih mešičkov, ampak boste za trenutek tudi znižali raven stresa, ki je eden izmed najpogostejših vzrokov za izpadanje.

Deli novico:

10 % popusta pri nakupu!

Prijavite se na e-novice in prejmite 10 % popusta pri prvem nakupu.

S prijavo se strinjate s pogoji poslovanja trgovine Lepoteka. Koda ne velja na znižane izdelke.

Nadaljujte branje

Na sliki sta ženski roki, ki držita večji pramen svetlih las. izpadanje la pri ženskah je zelo pogosta težava.

Izpadanje las pri ženskah, kako ukrepati

Izpadanje las je težava, s katero se večina žensk sreča vsaj enkrat v življenju. Pomembno je, da ga pravočasno prepoznate. Z uporabo primernih izdelkov za nego las in uravnoteženo prehrano lahko začasno obliko izpadanja zaustavite kar sami.

Preberi zapis
Na sliki je približan pogled na levo golo peto, ki ga drži ženska roka. Koža na peti je izredno suha in napokana.

Razpokane pete so stvar preteklosti!

Težave s trdimi in razpokani petami, ki so posledica pomanjkljive nege, so stvar preteklosti. S pravočasno in redno nego jih lahko povsem odpravite. Odgovorili smo na 13 najpogosteje zastavljenih vprašanj v zvezi z razpokanimi petami, s katerimi si lahko pomagate do zdravih in gladkih stopal brez bolečin.

Preberi zapis
Na sliki je par moških rok z zelo suho in hrapavo kožo in členki, napokanimi do krvi.

Adijo, suha in razpokana koža na rokah

Suhe roke so pogosto običajen del življenja. Seveda ni prijetno, če ta težava pesti prav vas, še posebej, če otežuje vaša vsakodnevna opravila. S primernim in pravočasnim ukrepanjem se ji lahko izognete. Nikoli ni prepozno, zato preverite, kaj storiti pri že nastalih razpokah

Preberi zapis

Sledite nam na