Brezplačna poštnina pri nakupih nad 50€.

Brezplačna poštnina pri nakupih nad 50€.

Search
Close this search box.

Izpadanje las: Razlogi in nasveti za preprečevanje

Na sliki je pogled od zadaj na dekle z dolgimi, rjavimi lasmi, z dvignjenimi rokami se drži lasišča. Oblečena je v bel pulover, ozadje je nežne roza barve.

Z izpadanjem las se srečujemo vsak dan, saj je proces, pri katerem lasje izpadajo iz lasnih mešičkov, naraven del življenjskega cikla las. A občasno nas ob pogledu na šop las na krtači zaskrbi, da gre za čezmerno izpadanje las, in vprašamo se, kako ga lahko preprečimo.

Lasje so pomemben del naše podobe. Krasijo naš obraz, poudarjajo naš značaj in marsikomu pomenijo pravi zaklad. Misel, da bi ostali brez las, nam predstavlja nočno moro in če se tudi vi pravkar sprašujete, koliko las izpade na dan, naj vas pomirimo. Povsem normalno je, da dnevno izpade 50–100 las.

Če imate zelo močne in dolge lase, je količina, ki ob umivanju ali krtačenju las obleži v umivalniku, lahko zelo velika. Sploh če tega ne počnete vsak dan ali če ste si podrli čop ali kito, ki ste jo nosili dlje časa. Teh sto las je videti grozljivo tudi, če imate v kopalnici tla, ki so zelo svetla ali temna.

Vendar tudi čezmerno izpadanje las ni nenavaden pojav. Z njim se občasno srečamo skoraj vsi.

Kdaj govorimo o čezmernem izpadanju las?

towfiqu barbhuiya TeXSl0ONrdk unsplash

Ko opazimo nenavadno veliko izpadlih las v primerjavi z običajnim vzorcem izpadanja las. Če opazite velike količine las na krtači ali pri umivanju, zjutraj na vzglavniku ali čez dan na oblačilih, to lahko kaže na težavo s pospešenim izpadanjem las. Pri čezmernem izpadanju las se srečujemo tudi s pojmom plešavost. Vendar je plešavost bolj specifičen pojem in označuje trajno ali dolgotrajno izgubo las na določenem delu lasišča, medtem ko je izpadanje las lahko prehodno ali začasno stanje.

Kateri so najpogostejši vzroki za izpadanje las?

tamara bellis ZvPoZtY 0ng unsplash

Razumevanje vzrokov je prvi korak k preprečevanju in zdravljenju.

Razumevanje vzrokov za izpadanje las je prvi korak k preprečevanju in zdravljenju tega problema. Vzroki se lahko med seboj tudi prepletajo, kar nam oteži prepoznavanje težav. A ko prepoznamo vzroke, lahko izberemo ustrezno strategijo za obvladovanje stanja in ohranjanje zdravih in močnih las.

Kako prepoznati vzroke in se odločiti, ali je potreben obisk pri zdravniku ali pa bodo že skrbna nega las, dodatni vitamini in popoldanski sprehod dovolj, da preprečimo nadaljnje izpadanje, pa v naslednjih vrsticah.

  • Bodite pozorni, če pride do izgube las le na določenih delih lasišča ali če opazite, da vam izpadajo tudi dlake. Slednje se običajno ne bi smelo pojavljati.
  • Če se vam redčijo lasje, postajajo slabotnejši, še posebej na določenih delih lasišča.
  • Če se poleg izpadanja las pojavijo tudi simptomi, kot so srbečica, pordelost ali bolečina, to lahko kaže na vnetje lasišča ali druge težave.

Najpogostejši vzroki za izpadanje las:

1. Genetika

Genetski vzrok izpadanja las je pogosto povezan z dedno nagnjenostjo k plešavosti ali redčenju las. To stanje je znano kot androgena alopecija ali moška/ženska plešavost. Pri tej vrsti izpadanja las obstaja genetska predispozicija, ki vpliva na občutljivost lasnih mešičkov na dihidrotestosteron (DHT), hormon, ki ga najdemo pri obeh spolih, vendar se v večjih količinah pojavlja pri moških.

DHT skrči lasne mešičke in zmanjša trajanje rastnega cikla las. Tako lasje postanejo tanjši, krajši in na koncu prenehajo rasti, kar vodi v plešavost ali redčenje las. Genetska nagnjenost k tej obliki izpadanja las je dedna in če imajo vaši starši ali stari starši to težavo, ste bolj dovzetni zanjo.

Kaj lahko storimo sami?

Čeprav genetskih vzrokov ni mogoče odpraviti, obstajajo različni postopki in zdravila, ki lahko upočasnijo izpadanje ali spodbujajo njihovo ponovno rast.

Izogibanje stresu, sprostitvene vaje, masiranje lasišča. Za umivanje las uporabite nežen šampon proti izpadanju las. Pravilna nega lahko pripomore k temu, da pride do plešavosti kasneje ali je manj intenzivna. Izpadanje las lahko upočasnimo tudi s serumom v obliki losjona ali ampul.

Ne pozabite tudi na vsakodnevno krtačenje las s krtačo z naravnimi ščetinami, ki lasišče nežno masira, prekrvavi in spodbudi lasne mešičke. Začnite s petminutno masažo, ki jo postoma podaljšujte do 15 minut.

2. Prehrana

Če sumite, da vam lasje izpadajo zaradi pomanjkanja hranil, pojdite na preiskavo krvi in se pogovorite z nutricionistom. Pravilna prehrana ali prehranska dopolnila lahko pomagajo obnoviti ravnotežje hranil in izboljšati zdravje las.

Pomanjkanje hranil je lahko pomemben vzrok za izpadanje las. Naši lasje potrebujejo številne hranilne snovi, da ostanejo zdravi in močni. Pomanjkanje nekaterih hranil lahko vpliva na rast in strukturo lasnih vlaken ter sčasoma privede do izpadanja las.

Kaj pomaga pri izpadanju las zaradi pomanjkljive prehrane?

Nekateri ključni hranilni elementi za zdrave lase vključujejo:

Vitamin B7, poznan tudi kot Biotin ali Vitamin H, je esencialen vitamin, ki pomaga pri tvorbi keratina, beljakovine, ki sestavlja lase. Zaradi pomanjkanja biotina so lahko lasje krhki in tanki.

• Železo je nujno za prenos kisika v lasne mešičke. Pomanjkanje železa lahko povzroči izpadanje las.

Cink je ključen za rast in obnovo celic, vključno s celicami lasnih mešičkov. Pomanjkanje cinka lahko vodi do krhkih las.

• Vitamina A in C: Ti vitamini pomagajo pri proizvodnji sebuma, naravnega olja, ki ohranja lasišče vlažno. Suho lasišče je lahko vzrok za izpadanje las. Vendar pazljivo pri vitaminu A: preveliki odmerki (že 10-krat preseženi) povzročajo izpadanje las.

• Beljakovine: Lasje so sestavljeni iz beljakovin. Zadostna količina beljakovin v prehrani je ključna za zdrave lase.

• Omega-3 maščobne kisline: Te maščobne kisline pomagajo pri ohranjanju zdravega lasišča. Pomanjkanje lahko vodi do suhega lasišča in krhkih las.

3. Stres
julien l M5tefBe38QU unsplash

Posledice stresa lahko opazite približno tri mesece po stresnem dogodku

Ko smo izpostavljeni kroničnemu ali močnemu stresu, se naše telo odzove z biokemičnimi spremembami, ki lahko vplivajo tudi na zdravje lasnih mešičkov. To je znano kot telogenski izpad las.

• Stres lahko povzroči, da gre lasišče v fazo počitka (telogen), kar vodi v povečano izpadanje las. To lahko opazite približno tri mesece po stresnem dogodku.

• Krčenje krvnih žil: Stres lahko povzroči krčenje krvnih žil v lasišču, kar omeji dotok hranil in kisika v lasne mešičke. To lahko oslabi lase in povzroči izpadanje.

• Vnetje lasišča: Kronični stres lahko sproži vnetje lasišča, kar negativno vpliva na zdravje lasnih mešičkov.

Kaj lahko storimo sami?

Čeprav izpadanje las zaradi stresa običajno ni trajno, je lahko zelo moteče. Pomembno se je spopasti s stresom in izvajati tehnike sproščanja, kot so meditacija, joga ali globoko dihanje.

Z redno nego las in lasišča poskrbimo za dobro prekrvavljenost lasišča ter lokalno nahranjenost, da so posledice stresa čim manj vidne. 

4. Vpliv bolezni na izpadanje las

Različne bolezni in zdravstvena stanja lahko neposredno ali posredno vplivajo na zdravje lasnih mešičkov in povzročijo izpadanje las.

Izpadanje las in alopecija areata

Alopecija areata je avtoimunska bolezen, pri kateri imunski sistem napada lastne lasne mešičke. To povzroči krožno izpadanje las, po katerem na lasišču ostanejo okrogle plešaste zaplate.

Alopecija areata se navadno pojavi pri zdravih osebah, brez drugih simptomov. Začne se z nenadno in popolno izgubo las na omejenem delu lasišča v obliki kroga ali ovala. Alopecia areata se lahko pojavi tudi na bradi, obrveh, trepalnicah in na drugih delih telesa.

Zdravilo za alopecijo areato ne obstaja, poznamo samo zdravljenje simptomov. Pri milejših oblikah alopecije lasje zrastejo nazaj, včasih tudi brez posebnega zdravljenja. 

Študije kažejo, da obstaja povezava med alopecijo areato in drugimi oblikami avtoimunskih bolezni, kot so vitiligo, lupus ali atopijski dermatitis.

Izpadanje las in motnje ščitnice

Hipotiroidizem (zmanjšano delovanje ščitnice) ali hipertiroidizem (čezmerno delovanje ščitnice) lahko vplivata na rast las in povzročita izpadanje.

Izpadanje las pri motnjah ščitnice ne spada med začetne simptome, niti ni zelo običajno. Ob hudi in dalj časa trajajoči bolezni pa lahko lasje postanejo krhki in začnejo izpadati.

Pri bolezni ščitnice lasje ne izpadajo v obliki zaplat, temveč razpršeno po celotnem lasišču. Bolniki opazijo, da so njihovi lasje manj gosti po celotnem lasišču. 

Čeprav lahko traja nekaj mesecev, lasje ob uspešnem zdravljenju hipertiroizma običajno zrastejo nazaj, a niso vedno tako gosti, kot so bili prej. Boljše rezultate dosežemo ob uporabi izdelkov za spodbujanje rasti las.

Izpadanje las zaradi luskavice lasišča (psoriaze)

Luskavica imenujemo stanje, ko se na koži pojavijo luskasti kosmiči odmrle, suhe kože. Koža pordeči, na njej pa se pojavijo srebrno bele luske. 

Luskavica ne povzroča izpadanja las, povzroča pa hudo srbenje, zaradi česar se bolnik močno praska in s tem povzroči začasno izpadanje las. Če luskavica traja predolgo, lahko s praskanjem povzročimo tako hude rane, da nastanejo brazgotine, na katerih pa lasje ne zrastejo ponovno. Zato je pomembno, da ob luskavici pravočasno poiščemo pomoč.

Kaj povzroča luskavico na lasišču?

Na lasišču luskavico povzročajo stres in kožne poškodbe, kot so ureznine ali sončne opekline. Prav tako infekcije, kot je okužba s streptokokom, ter nekatera zdravila. Na nastanek luskavice vpliva tudi vreme, predvsem če je suho in hladno, ter kajenje in zloraba alkoholnih pijač.

Zanimivost: neka študija je pokazala povezanost med kavo in luskavico. Pitje kave v zmernih dnevnih količinah ima protivnetni učinek in lahko izboljša simptome luskavice. Če spijemo več kot 4 skodelice na dan, pa se lahko simptomi poslabšajo.

V primeru luskavice se priporoča nežno odstranjevanje lusk. 

Grobo praskanje in krtačenje bo skupaj z luskami izpulilo tudi las, zato se temu izogibajte. Skrajšajte si nohte, da si ne bi ob praskanju poškodovali lasišča. Ob srbenju uporabite izdelke za pomiritev lasišča. Po umivanju si lase posušite na zraku, saj s tem preprečite dodatno izsuševanje lasišča. 

Nove izdelke pred prvo uporabo vedno preizkusite na majhnem delu lasišča. Posebno pozornost namenite barvam za lase, ki so pogost krivec za srbeče lasišče in luskavico.

Bodite pozorni tudi na izdelke, ki vam jih predpiše dermatolog. Pogosto so ti zelo močni in povzročajo dodaten stres za lasišče.

Izpadanje las in glivične okužbe lasišča (tinea capitis)

Glivične okužbe lasišča so med najpogostejšimi kožnimi boleznimi lasišča, še posebej pri otrocih, pri katerih lojnice še niso dovolj dejavne. Bolezen večinoma povzroča pretirano razraščanje gliv iz skupine dermatofitov, ki so prehodno ali pa stalno prisotne na koži in se hranijo s keratinom rožene plasti kože, dlak in las. 

Na lasišču najprej opazimo okrogla, pordela, ostro omejena žarišča s poudarjenim robom. Ko okužba napreduje, se lasje nekaj milimetrov nad površino odlomijo.

Glivične bolezni se navadno ne pozdravijo same. Če jih ne zdravimo, povzročajo vedno nove in nove okužbe nositelja in tudi ljudi v njegovi okolici. Pri okužbi lasišča je po navadi nujno zdravljenje s tabletami.

Kemoterapija in izpadanje las

Med zdravljenjem raka s kemoterapijo je izpadanje las pogost neželeni učinek.

Pojavljati se začne 2 do 3 tedne po začetku kemoterapije. Lasje začnejo izpadati postopoma, vendar v velikih količinah. Ko izpadanje las postane nadležno, si oboleli lase navadno kar obrijejo. Razen v zelo redkih primerih po končani kemoterapiji lasje zrastejo nazaj.

Izpadanje las med kemoterapijo nekateri preprečujejo s hipotermijo skalpa. Pri tem postopku med dovajanjem terapije močno ohladijo lasišče. Pri tem uporabijo posebno kapo, ki s pomočjo hladilne tekočine upočasni pretok krvi v lasišču in s tem zmanjša možnost, da kemoterapija vpliva na lase.

Avtoimunske bolezni

Avtoimunske bolezni imenujemo bolezni, kjer imunski sistem napade lastne celice. Nekaj avtoimunskih bolezni smo v članku že omenili. Izpadanje las je najpogostejše pri ljudeh s psoriazo, boleznimi ščitnice, vitiligom ali lupusom. 

Redna nega lasišča s prilagojenimi izdelki lahko zgolj omejuje izpadanje las. Za preprečevanje izpadanja las, ki ga povzročajo bolezni, je nujno zdravljenje po navodilih zdravnikov.

5. Izpadanje las po porodu
hollie santos aUtvHsu8Uzk unsplash

Izpadanje las se ponavadi začne nekaj tednov po porodu.

Med nosečnostjo se raven estrogena v telesu dvigne. To hormonsko spremembo lahko dojemamo kot “dobro fazo” za lase, saj mnoge ženske opazijo, da imajo med nosečnostjo gostejše in bolj zdrave lase. Estrogen podaljšuje rastni cikel las, zaradi česar več las ostane v aktivni rasti in jih manj prehaja v fazo izpadanja.

Vendar se po porodu te hormonske spremembe nehajo, prehod v normalno stanje pa lahko povzroči izpadanje las, ki se običajno začne nekaj tednov po porodu. Če ste mlada mamica, ki stoji pred ogledalom in obupuje: “Ojej, lasje se mi redčijo,” naj vas ne srbi preveč. Čeprav je izpadanje lahko precej opazno in stresno, navadno mine v nekaj mesecih.

Poleg hormonskih sprememb so lahko pomembni dejavniki pri izpadanju las po porodu tudi fizični stres poroda, izguba krvi ali spremembe v prehrani.

Večina žensk bo sčasoma opazila, da so se njihovi lasje vrnili v normalno stanje.

Ob skrbi za dojenčka pa ne pozabite poskrbeti tudi zase. Vemo, da je težko, ampak če le lahko, dojenčka občasno zaupajte očku ali staršem, vi pa si privoščite sprostilno kopel, nekaj globokih vdihov na svežem zraku in nežno nego las in lasišča.

6. Zdravila in kemikalije

Uporaba nekaterih zdravil, vključno s tistimi za zdravljenje depresije, artritisa in visokega krvnega tlaka, lahko povzroči izpadanje las kot neželeni učinek. V primeru hudih stranskih učinkov se posvetujte z zdravnikom.

Prav tako lahko lasne mešičke poškoduje agresivna kemična in toplotna obdelava las, na primer pogosta uporaba barv in trajno kodranje. Izogibajte se prepogostim agresivnim obdelavam las ter poiščite naravne in blagodejne izdelke za nego las.

 7. Staranje
popr pexels cottonbro studio 7450283 min scaled

Z leti se lahko rast las upočasni, lasje postanejo tanjši in njihova struktura se spremeni.

Z leti se lahko rast las upočasni, lasje postanejo tanjši in njihova struktura se spremeni. To je naraven del procesa staranja. V nekaterih primerih pa je lahko posledica bolezenskega dogajanja. V kateri starosti in kako hitro bo normalna izguba las napredovala, je odvisno od dedne zasnove. Pri ženskah je značilno predvsem to, da se lasje redčijo (zlasti na temenu), a se meja poraslega lasišča ne spreminja, pri moških pa se prav meja poraslega lasišča značilno pomika nazaj.

Izdelki proti izpadanju las:

  • Ecrinal balzam za lase. Balzam za lase z ANP®2+ deluje proti izpadanju las in odpravlja težave z njimi. Intenzivna nega za suhe, krhke, poškodovane, barvane ali beljene in uničene lase. Spodbuja rast in obnovo lasnih korenin.
  • Ecrinal losjon za krepitev in proti izpadanju las bo poživil vaše lasišče, obnovil lasne korenine in pomagal proti izpadanju las. Priporočamo vsakodnevno uporabo. Losjon razpršite po lasišču in ne izpirate.
  • Ecrinal serum proti izpadanju las vsebuje visoko koncentracijo učinkovine ANP2+, ki izjemno spodbuja rast las, trepalnic in nohtov. Pomaga pri pospešenem izpadanju las, redčenju las na lasišču, ublaži pa tudi seboroično alopecijo. Kot prvo pomoč proti izpadanju las lahko izberete tudi Ecrinal serum v obliki ampul.
  • Ecrinal pomirjajoči serum za lasišče. Pomiri razdraženo in občutljivo lasišče ter blaži srbenje in učinkuje proti prhljaju. Z uporabo seruma lasje postanejo mehki, sijoči in negovani.
  • Še več izdelkov za blaženje težav z izpadanjem las s profesionalnimi izdelki poiščite v Lepoteki v kategoriji “Izpadanje las”.

Zaključek

averie woodard 4nulm JUYFo unsplash

Vzroki za izpadanje las so lahko različni. Genetika igra pomembno vlogo, saj je dedna nagnjenost k plešavosti ali redčenju las pogosta. Pomembno je razumeti vzrok izpadanja, saj je od tega odvisno, kako bomo težavo obravnavali.

Na srečo lahko s hitrim ukrepanjem omilimo marsikateri vzrok in preprečimo ali vsaj upočasnimo izpadanje las ter jih ohranimo čim bolj zdrave. Pravilna prehrana, hidratacija, obvladovanje stresa, nega las in lasišča ter uporaba ustreznih izdelkov za nego las lahko pomagajo pri ohranjanju zdravih las.

Nega las in telesa pa je lahko tudi odličen izgovor za kvalitetno preživljanje prostega časa s prijateljicami. Dogovorite se za urnik skupnih obiskov frizerskega salona ali centra SPA, privoščite si razvajanje telesa in hkrati izkoristite čas za sprostitev ob prijetnem klepetu. Dobro vam bo delo!

Deli novico:

10 % popusta pri nakupu!

Prijavite se na e-novice in prejmite 10 % popusta pri prvem nakupu.

S prijavo se strinjate s pogoji poslovanja trgovine Lepoteka. Koda ne velja na znižane izdelke.

Nadaljujte branje

Na sliki je par moških rok z zelo suho in hrapavo kožo in členki, napokanimi do krvi.

Adijo, suha in razpokana koža na rokah

Suhe roke so pogosto običajen del življenja. Seveda ni prijetno, če ta težava pesti prav vas, še posebej, če otežuje vaša vsakodnevna opravila. S primernim in pravočasnim ukrepanjem se ji lahko izognete. Nikoli ni prepozno, zato preverite, kaj storiti pri že nastalih razpokah

Preberi zapis
Na sliki so bose utrujene in pregret noge. V ozadju se vidi rob klopce v parku in zelena trava.

Utrujene in pregrete noge, na pomoč

Noge, še posebej stopala, so eden izmed najbolj obremenjenih delov našega telesa. Utrujene in pregrete noge so lahko posledica dehidracije skupaj z dolgotrajnim sedenjem, stanjem, hojo in neustrezno obutvijo. K sreči si pri tem največ lahko pomagamo kar sami.

Preberi zapis

Sledite nam na