Težave z nohti se pogosto začnejo pri testu matematike. 🙂
V strahu, da ne znamo dovolj, odgriznemo košček nohta, ki se je povsem po naključju znašel med našimi zobmi, in ker ob tem nezavedno začutimo olajšanje, grizljamo naprej, ne da bi se zavedali dolgoročne škode, ki jo bomo z novo navado povzročili.
Sčasoma nohti postanejo tanki in krhki. Konice nohta se zajedajo v prst, zaradi česar so blazinice izpostavljene. To vodi v neskončen krog zadreg.
Strokovnjaki ocenjujejo, da si kar tretjina odraslih in kar 45 odstotkov najstnikov občasno grize nohte.
To pa seveda ni edina težava, ki jo imamo z nohti.
A preden se poglobimo v težave, spoznajmo sestavo in nalogo nohtov
Funkcije nohta
Nohti so roževinasti izrastki na zgornji strani prsta, ki opravljajo več pomembnih nalog:
- Zaščita: Konice prstov varujejo pred poškodbami.
- Grabljenje predmetov: Pomagajo pri pobiranju majhnih predmetov in vplivajo na natančnost prijemanja.
- Povečanje občutka: Zaščitijo občutljive konice prstov pred poroženelostjo, s čimer ohranjajo njihovo občutljivost.
Nohti so tudi izraz našega zdravja in eden pomembnejših znakov urejenosti in privlačnosti.
Sestava nohtov
- Nohtna plošča: Vidni del nohta – trda zaščitna prevleka, sestavljena iz beljakovine, imenovane keratin.
- Nohtna matrica: Nahaja se tik pod dnom nohta. Tu se ustvarjajo celice s keratinom, ki pozneje odmrejo. Nohti so zato najbolj občutljivi na rastnem delu, višje pa ne več, saj so sestavljeni iz mrtvih celic.
- Lunica: Belkast polmesec na dnu nohta, ki je vidni del nohtne matrice.
- Nohtna posteljica: Je koža pod nohtno ploščo, ki nohte oskrbuje s hranili in prispeva k njihovi rasti. To je najobsežnejši del nohta pod nohtno ploščo. Ima tanko povrhnjico, ki nohtni plošči pomaga, da neprekinjeno raste, pri čemer se drži nohtne posteljice.
- Podnohtje: Je del vrhnjega epidermisa pod robom nohtne plošče, ki preprečuje vdor snovi in mikroorganizmov pod noht.
- Obnohtna kožica (kutikula): Je tanka rožena plast, ki na obeh straneh nohta pokriva majhno površino nohtne plošče in daje nohtu oporo.

Rast nohtov
Nohti rastejo neprekinjeno; na rokah zrastejo povprečno 3 mm na mesec, nohti na nogah pa rastejo nekoliko počasneje. Na hitrost rasti vplivajo starost, genetika, prehrana in splošno zdravje. Tako na primer pri otrocih in v toplih mesecih nohti rastejo hitreje.
Zanimivo je, da so nohti zares ogledalo oziroma pokazatelj našega zdravja, saj lahko včasih zdravnik že ob pogledu na nohte sklepa na nekatere bolezni ali pomanjkanja.
Različno obarvani nohti lahko nakazujejo na pomanjkanje kisika (modri), diabetes ali bolezni jeter (beli), bolezni srca ali lupus (temno rdeče lunice) ali celo zastrupitev (modre lunice).
Zakaj uporabljati izdelke za nego nohtov?
Čeprav so nohti mrtve keratinske celice, je nega nohta zelo pomembna za zdrav in lep videz celotnih rok.
Ko govorimo o negi nohtov, mislimo na preprečevanje težav in urejanje območij ob nohtih, ki vplivajo na končni videz.
Če imamo poškodovane nohte, bomo morali ob redni negi na rezultate čakati tako dolgo, da bodo novi nohti izpodrinili poškodovane dele, kar traja več mesecev. Zato je redna nega nohtov tako zelo pomembna.
Kako skrbimo za zdrave nohte?
Pomagajte z nasveti v spodnjih vrsticah.
Izogibanje kemikalijam
Uporaba različnih agresivnih čistil z nohtov odstranjuje naravna olja in jih suši. Pri negi nohtov uporabite odstranjevalec laka za nohte brez acetona. Namesto geliranja si nohte namažite z lakom za nohte iz naravnih sestavin.
Izogibanje dolgotrajnemu stiku z vodo in mrazom
Suhi in krhki nohti nakazujejo, da morda preveč časa preživite z rokami v vodi. Pri pomivanju posode, čiščenju in delu na vrtu čim pogosteje uporabljajte zaščitne rokavice.
Poskrbite za pravilno prehrano in zadostno količino vode
Prehrana naj bo raznovrstna in bogata z mikro- in makrohranili.
Prehrana za zdrave nohte
Vitamin B7 (biotin). Pomemben pri razgradnji esencialnih aminokislin, nastanku maščobnih kislin, ki skrbijo za pravilno delovanje živčnega in psihološkega delovanja.
Pomembno prispeva k ohranjanju zdravih las, kože in sluznic.
Železo. Pomanjkanje železa se kaže v šibkih, mehkih, krhkih in lomljivih nohtih. V prehrano vnesite dovolj živil, bogatih z železom, kot so meso, stročnice, listna zelenjava in polnovredna žita. Absorpcijo povečate tako, da z železom bogata živila kombinirate z živili, bogatimi z vitaminom C.
Cink. Čeprav je cink eden od najpogostejših mineralov v našem telesu, nanj pogosto pozabimo. Pomanjkanje cinka povzroči izpadanje las, težave s kožo, želodčne težave, oslabljen imunski sistem ter lomljive nohte. Pomanjkanje prepoznamo po belih lisah na nohtih.
Beljakovine so glavni gradnik nohtov (keratin je beljakovina), zato je uživanje z beljakovinami bogatih živil še kako pomembno za zdravo rast nohtov. V prehrano vključite dovolj pustega mesa, jajc, mlečnih izdelkov, stročnic in oreščkov.
Za nohte so pomembni tudi folna kislina, vitamini A, C, B12, D in E ter kalcij.

Pravilna nega nohtov
Nohte redno krajšajte ali pilite. Pri tem uporabljajte ostre nohtne škarje, ki nohta ne cefrajo ali trgajo.
Izogibati pa se morate pretiranemu piljenju ali poliranju nohtne ploskve, da ohranite debelino nohtov.
Redno umivanje rok in nohtov
Najpomembneje je, da roke in nohte redno umivate, saj s tem preprečujete okužbe.
Opazovanje
Bodite pozorni na spremembe v barvi, obliki ali teksturi nohtov, saj lahko te nakazujejo na zdravstvene težave.
Izogibanje stresu
Kot sem omenila že v uvodu, je stres pogost vzrok za grizenje nohtov pri otrocih in pri najstnikih. Zaradi stresa, tesnobe ali dolgočasja začnejo gristi nohte, kar lahko postane podzavestna navada, ki jih pogosto spremlja tudi v odrasli dobi.
Težave z nohti
Krhki in lomljivi nohti so lahko posledica:
- genetike,
- prehranskih pomanjkljivosti,
- čezmerne izpostavljenosti vodi in močnim kemikalijam,
- pogoste manikure,
- uporabe ostrih izdelkov za nohte in
- pomanjkanja vlage.
Pomagala jim bo Krema za nego in rast nohtov z ANP®2+ pomaga tudi če so nohti pogrizeni, razpokani, poškodovani, razbrazdani ali grebenasti.

Izsušeni in krhki nohti ter natrgana obnohtna kožica
Pravi izdelek za vas: Nail-repair serum. Vsebuje deset dragocenih olj, ki nohte vlažijo, obnavljajo in hranijo, ter ANP®2+, ki nohte okrepi. Nohte in obnohtno kožico tudi navlaži in nahrani.

Razcepljeni nohti (onihoshizija) so pogosto posledica:
- dehidracije,
- poškodb,
- nestrokovne manikure ali
- okoljskih dejavnikov, kot je izpostavljenost hladnemu in suhemu zraku.
Pri čiščenju ali pomivanju posode nosite zaščitne rokavice, s čimer preprečite, da bi se nohti zmočili in poškodovali.Nohte vedno previdno pilite s finim zrnom in v eno smer, da zmanjšate razcepe, in jih nahranite s kremo za nego in rast nohtov z ANP®2+
Porumenele, temne in lisaste nohte negujte z lakom za posvetlitev.

Glivične okužbe (onihomikoza)
Če se spopadate z glivicami na nohtih, izberite lak ONYKOLEINE, ki ustvarja okolje, neustrezno za glivice, hkrati pa nohte nahrani in spodbuja njihovo rast.

Grizenje nohtov (onihofagija)
Grizenje nohtov je pogosto posledica tesnobe, stresa ali dolgočasja. To je lahko podzavestna navada in se pogosto pojavi pri otrocih in najstnikih, vendar lahko vztraja tudi v odrasli dobi. Težave z grizenjem bo olajšal lak proti grizenju nohtov Ecrinal, ki je primeren tako za odrasle kot za otroke.

Zaščita nohtov
Neviden utrjevalec nohtov z vitamini nohte okrepi, obnovi in zaščiti.
Utrjevalec nohtov je primeren za vse, ki se srečujejo z oslabljenimi nohti, prav posebej je testiran tudi za posameznike na onkoloških terapijah in diabetike.
Vsebuje skrbno izbrane naravne sestavine. Poleg vitaminov je formuli dodan še silicij, ki je znan tudi kot “mineral lepote”, saj pripomore k zdravju in sijaju nohtov in las. Še posebej ga priporočamo ženskam po porodu in po 40 letu starosti, saj začne takrat količina v telesu upadati.
Ne vsebuje topil. Njegova formula se hitro in enostavno vpije in je na nohtu povsem neopazna, zato ga brez težav lahko uporabljajo tudi moški. Primeren je tudi za otroke od 12. leta dalje.
Z njegovo uporabo bodo vaši nohti že po dveh tednih bolj čvrsti, močnejši in lepši.

Lakiranje nohtov
Za lakiranje nohtov uporabite barvni lak, obogaten s silicijem, ki nohte krepi in jim daje sijaj. Odstranjujte pa ga z odstranjevalcem, ki bo nohte in obnohtno kožico nahranil in zaščitil.

Vztrajnost se izplača
Ob težavah z nohti se nam včasih zdi, da so nerešljive, saj traja več tednov ali celo mesecev, da so vidni prvi rezultati.
Vendar na srečo ni tako. Le vztrajati moramo in zaupati, da bodo prvovrstni izdelki, ki jih uporabljamo, opravili svoje delo.