Najprej naj povem, da sindrom diabetičnega stopala ni bolezen, ampak je kronični zaplet sladkorne bolezni, ki mu laično rečemo kar diabetično stopalo.
Je posledica dolgotrajno povišane ravni sladkorja v krvi, ki lahko poškoduje živce in krvne žile, to pa vodi do težav s stopali.
Najpogostejši simptomi t. i. diabetičnega stopala so občutljivost, bolečina, oteklina, rdečica ali temnenje kože. V nekaterih primerih lahko nastanejo razjede ali okužbe. Lahko pride do izgube občutka v stopalih, kar pomeni, da oseba morda ne opazi prask, ureznin ali drugih poškodb, to pa lahko vodi do resnejših zapletov.
Če pride do okužbe, je pogosto nujna operacija, da odstranijo mrtvo tkivo.
Če se ne zdravi pravočasno, lahko sledi amputacija. Zato je pomembno, da ljudje z diabetesom skrbijo za svoja stopala in redno obiskujejo zdravnika. S pravilno oskrbo in zdravljenjem se lahko večina težav s stopali prepreči ali obvlada.
Kot nekdo, ki živi s sladkorno boleznijo, vam lahko povem, da bolezen zahteva nenehno pozornost. Ves čas moram spremljati raven krvnega sladkorja in prilagajati prehrano.
Vendar je eden najbolj zastrašujočih vidikov te bolezni tveganje za razvoj zapletov. Strah pred razjedami na stopalih, okužbami in najhujšim scenarijem – amputacijo je resničen in vedno prisoten.
Moja bitka s t. i. diabetičnim stopalom
Ko sem prvič občutila otrplost in mravljinčenje v nogah, sem se prestrašila. Občutek je bil nenavaden, skoraj kot da stopala niso moja. Kmalu sem izvedela, da je to nevropatija, poškodba živcev, ki jo povzročajo dolgotrajno povišane ravni krvnega sladkorja.

Potem so se pojavile razjede, ki se niso hotele zaceliti. Strah pred nastankom okužbe in možnostjo, da bi prišlo do amputacije, je bil opozorilo. Ugotovila sem, da če želim preprečiti najhujši scenarij, bom morala biti proaktivna glede zdravja svojih nog.
Preprečevanje najhujšega scenarija
Informacij na spletu ni bilo veliko, zato pot raziskovanja ni bila lahka, vendar sem se ob tem veliko naučila in se navadila na dnevno rutino nege nog, ki mi pomaga pri obvladovanju t. i. diabetičnega stopala.
Poteka takole:

- Nadzor krvnega sladkorja: Ohranjanje ravni krvnega sladkorja v priporočenem območju je za diabetike nujnost. Tako za vsakdanje življenje kot za preprečevanje poškodbe živcev in ohranjanje zdravja stopal.

- Higiena stopal: Svoja stopala umivam vsak dan, jih temeljito posušim, zlasti med prsti, in nanesem vlažilno Akileine kremo za nego nog diabetikov, da preprečim suhost in razpoke.

- Redni pregledi stopal: Poleg nadzora krvnega sladkorja je redno pregledovanje nog najpomembnejše. Vsak dan si vzamem čas, da pregledam svoja stopala. Iščem ureznine, razjede, mehurje ali kakršne koli spremembe barve ali temperature. To mi je pomagalo zaznati že veliko manjših težav, preden so postale resne.

- Izbor prave obutve: Modne, a neudobne čevlje sem zamenjala z udobnimi, ki mi dobro pristajajo. Prav tako ne hodim bosa, saj s tem zmanjšam tveganje za poškodbe stopal.

- Redna telesna dejavnost: Vadba mi ni pomagala le vzdrževati ravni krvnega sladkorja, temveč je izboljšala tudi moj krvni obtok, kar je ključno za zdravje stopal.

- Redni zdravstveni pregledi.
Življenje s sladkorno boleznijo in strah pred zapleti sta zahtevna. Toda naučila sem se, da je s skrbnostjo, pravilno nego stopal in učinkovitim obvladovanjem sladkorne bolezni mogoče preprečiti infekcije in odmiranje tkiva.
Moja pot se nadaljuje in vsak dan je korak k boljšemu zdravju stopal in zdravemu življenju. Za vse vas, ki se borite z diabetičnim stopalom: ne pozabite, preprečevanje je najboljše zdravilo.
Razpokana stopala so lahko tudi simptom drugih bolezni, kot so hipotiroidizem, atopijski dermatitis, psoriaza, ekcem, atletsko stopalo in še nekatere druge. Lahko pa tudi kaže na pomanjkanje nekaterih vitaminov in mineralov, kot so vitamina A, E, cink in omega-3 maščobne kisline, saj to lahko povzroči suho in razpokano kožo, zato pozornost in skrb za stopala nikoli nista odveč.
Če imate razpokana stopala in sumite, da bi lahko bila simptom katere od teh bolezni, se posvetujte z zdravnikom ali dermatologom.